piątek, 11 stycznia 2013

Pierogi z mąki gryczanej ze szpinakiem i serem.


Ok 80 pierogów

Ciasto:
2 szklanki mąki pszennej zwykłej
2 szklanki mąki gryczanej (można otrzymać przez zmielenie kaszy gryczanej w młynku do kawy dużo tańsze od kupowania mąki gryczanej - ok 12.50zł za 500g eko lub nie eko)
3/4 szklanki wody ciepłej
3/4 szklanki wody chłodnej.
Odrobina soli

Farsz: (na ok 40 pierogów)
4 ząbki czosnku
2 opakowania szpinaku rozdrobnionego
2 opakowania sera typu feta (śmiało można zastąpić kozim serem)
sól i pieprz do smaku (jeśli używamy fety dajemy mniej soli)


Sposób przygotowania:

Ciasto:
Przesypujemy mąkę na stolnicę robimy dołek i dolewamy powoli wody zagniatając ciasto. Jeśli ma za rzadką konsystencję dodajemy mąki (jeśli znacznie będzie przeważać mąka pszenna ciasto straci walory smakowe mąki gryczanej). Ciasto uznajemy za wyrobione, kiedy będzie odklejać się od ręki.

Farsz:

Na patelni rozpuszczamy masło/olej wrzucamy posiekany czosnek. Po chwili dodajemy szpinak(jeśli używamy mrożonego szpinaku, czekamy aż szpinak zacznie bulgotać mieszając, żeby się nie przypalił, następnie zwalniamy ogień i czekamy, aż woda odparuje). Dodajemy sól i pieprz, mieszamy na końcu dodajemy ser i znowu mieszamy.

Gdyby ktoś nie wiedział jak gotować. To wstawiamy wodę na wrzenie, dodajemy oleju, żeby pierogi się nie sklejały. Kiedy woda się zagotuje wrzucamy pierogi i mieszamy. Po wypłynięciu pierogów czekamy 5-10min (zależnie od tego jak grube zrobiliśmy ciasto).

Farsz nadaje się nie tylko do pierogów. Równie dobrze smakuje z naleśnikami i sosem beszamelowym, makaronami albo jako dodatek do drugiego dania.

 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz